Ekorewelacja – na łące edukacja !

Gmina Łużna realizuje projekt pn. „ Ekorewelacja na łące edukacja! Łąka kwietna w Biesnej” Dzięki dofinansowaniu w kwocie 15 000,00 zł.

 

z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz środkom własnym Gminy Łużna w miejscowości Biesna powstanie łąka kwietna, zostaną zamontowane obiekty małej architektury takie jak ławeczki i kosze na śmieci, pojawią się budki dla ptaków i owadów oraz tablica edukacyjno-informacyjna.

W ramach projektu zostaną także zorganizowane warsztaty ekologiczne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Biesnej. Na terenie o pow. ok 0,50 ha zostaną posadzone różne gatunki polnych kwiatów m.in. nagietek lekarski, czarnuszka, chaber, bławatek, mak polny aksamitka, zostaną umieszczone domki dla pszczół i owadów.

Łąki kwietne mają niebagatelne znaczenie w okresowo pojawiających się suszach, bo dobrze zatrzymują wodę. Są również siedliskiem dla ptaków i owadów, a szczególnie dla pszczół, których jest coraz mniej.

W przyszłości w ramach zadania na łące kwietnej planuje się zorganizować tzw. „żywe lekcje przyrody” przeznaczone w szczególności dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz warsztaty, na których uczniowie będą mogli sami zbudować budki dla owadów czy ptaków, które później staną się integralną częścią łąki. Łąki to nie tylko pięknie pachnące kwietne kobierce, stanowią także bazę pokarmową dla owadów zapylających, takich jak pszczoły czy motyle. Dzięki różnym porom kwitnienia roślin, łąka tętni życiem przez wiele miesięcy.