Międzynarodowe spotkanie młodzieży 2017

Krzewienie historii walk na frontach I Wojny Światowej, propagowanie wiedzy o idei Znaku Dziedzictwa Europejskiego oraz promocja dziedzictwa historycznego i kulturowego Polski w kontekście europejskim - to tylko niektóre z celów Międzynarodowego Spotkania Młodzieży pod hasłem „Polska droga do wolności”, które odbyło się w dniach 8 – 11 września 2017 r. w Łużnej, Impreza wpisana została w kalendarz wydarzeń realizowanych w ramach programu "Niepodległa", który łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

  W Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży, którego organizatorami była Gmina Łużna oraz Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie udział wzięli uczniowie i studenci z Austrii, Słowacji, Polski, Węgier i Włoch. Jest to cykliczne spotkanie związane z odznaczeniem Cmentarza nr 123 Łużna Pustki Europejskim Znakiem Dziedzictwa, prestiżowym wyróżnieniem nadawanym obiektom mającym szczególne znaczenie dla historii, kultury i integracji europejskiej.

To właśnie Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna Pustki stał się celem odwiedzin gości oraz ich opiekunów. Dzięki Międzynarodowemu Spotkaniu Młodzieży to miejsce pamięci odzwierciedlające idee ekumenizmu i braterstwa, pokazujące przykład jednakowego traktowania wszystkich poległych, bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt po której stronie walczyli, stało się świadkiem integracji i przyjaźni między narodami.

 W planie Międzynarodowego Spotkania Młodzieży znalazło się także m.in zwiedzanie obiektów historycznych na szlakach turystycznych regionu. Młodzi ludzie zobaczyli Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach, perłę polskiego renesansu Kasztel w Szymbarku czy zabytkowy Biecz, nazywany małym Krakowem.

 Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży w Łużnej to również prelekcje i zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce „Droga do niepodległości 1914-1918” oraz wykłady w języku polskim i angielskim pt. „Konstytucja 3 maja 1791 r. i jej znaczenie w świadomości Polaków w okresie zaborów”, a także „Znak Dziedzictwa Europejskiego – upowszechnianie czy ochrona dziedzictwa.” Wykłady poprowadził dr Hubert Wajs dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie oraz kierownik Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów (CLKA) Anna Czajka. Zaprezentowana została także wystawa pokonkursowa „Rozwinąć skrzydła pamiętając o przeszłości" o tematyce „Ojczyzna”, „100 rocznica bitwy pod Gorlicami” oraz "Droga do Niepodległości".

 

 

 Podczas drugiego dnia spotkania Młodzież wzięła udział w ósmej już edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych pod hasłem „Nauka jest sztuką, sztuka jest nauką myśleć jak Leonardo da Vinci”. To międzynarodowe wydarzenie, które co roku przyciąga szerokie grono sympatyków nauki i sztuki, zaprosi gości do uczestnictwa w wystawach, prelekcjach i pokazach interaktywnych zorganizowanych przez studentów i profesorów uczelni wyższych. Pojawi się robot BB8 z „Gwiezdnych Wojen”, robot Photon, który rozwija się razem z dzieckiem, szkoła latania dronami, laser rysujący, lotnia czy szkoła nurkowania, a to tylko niektóre z atrakcji zaproponowanych przez organizatorów.

 Podczas uroczystego otwarcia imprezy Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok oficjalnie powitał przybyłych gości. Następnie wspólnie z Panem Dariuszem Leśniakiem dyrektorem Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Łużnej Moniką Skrobot wręczył stypendia dla najzdolniejszych uczniów ze szkół Gminy Łużna.


 

 

 

 

 "Sfinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021".

 

 

 „Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”


GALERIA: