IX Pogórzańskie Atrakcje Naukowe Łużna 2018

Pogórzańskie Atrakcje Naukowe to impreza cykliczna, której celem jest propagowanie nauki wśród całych rodzin. Dzięki zaangażowaniu i pomocy większości uczelni krakowskich mieszkańcy gminy Łużna oraz powiatu mieli możliwość zapoznać się z tajemnicami nauk ścisłych.

 

Dnia 9 września 2018 roku o godz. 11:00 w gminie Łużna odbyła się IX edycja Pogórzańskich Atrakcji Naukowych.

Tematem tegorocznych Pogórzańskich Atrakcji Naukowych była równoważność masy i energii wyrażona równaniem „E=mc2 o energii i nie tylko…”.

Energia obejmuje wszystko: od fizyki i chemii do energii społecznej czy twórczej. Impreza zorganizowana była w formie pikniku rodzinnego, który odbył się na terenie obiektu Zespołu Szkół w Łużnej. Jej głównym organizatorem był Dyrektor CUW Marian Skowron. Pokazy interaktywne, prelekcje i warsztaty Studenckich Kół Naukowych AGH, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajęcia warsztatowe, eksperymenty naukowe, doświadczenia chemiczne, wystawy tematyczne dotyczyły zużycia energii, konsekwencji jej braku i nierozsądnego wytwarzania.

  

Wśród głównych atrakcji można wymienić m. in.: koncert na cewkach Tesli – Grupa Gromowładni, budowę maszyny Goldberga, wystawę odnawialnych źródeł energii, budowę reduktora jądrowego oraz średniowieczną machinę barobalistyczną Trebusz. Na scenie wystąpiły zespoły: Goran, Pudzian Band oraz EGO.

 


GALERIA: