„Święto Pieroga i Turniej Sołectw w Woli Łużańskiej”

Pierogowe święto w Woli Łużańskiej już od czterech lat przyciąga do tej miejscowości miłośników tradycyjnych przysmaków. Ponad cztery tysiące pierogów w najróżniejszych odmianach to nie lada gratka, a jeśli to wszystko dzieje się w towarzystwie oryginalnych i niepowtarzalnych konkurencji w Ramach Turnieju Sołectw to zdecydowanie jest po co odwiedzić ten piękny zakątek Gminy Łużna.

 

Święto Pieroga to festyn skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych a jego głównym celem jest propagowanie i rozwój tradycji regionalnych związanych ze sztuką kulinarną regionu Ziemi Łużańskiej. Ręczny wyrób pierogów, a także stosowanie tradycyjnych receptur to od kilku lat domena organizatorek wydarzenia – Pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich wsi Wola Łużańska.

Członkinie Koła nie tylko częstują domowymi ciastami, pierogami i innymi smakowitymi daniami, ale także zachęcają do spróbowania swoich sił w wykonywaniu regionalnych specjałów.  Wszystko to odbywało się przy akompaniamencie ludowych zespołów, wśród opowieści w dialekcie regionalnym           o lokalnej kulturze i tradycji. Były też pokazy sztuki strażackiej i sprzętu przygotowane przez Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy.  

Dla najmłodszych przewidziano atrakcje w postaci stanowisk do gier i zabaw z piłką czy wyścigi rodzinne. Odbyły się także zawody w lepieniu i jedzeniu pierogów na czas. W tym roku dodatkową atrakcją stał się Turniej Sołectw, który organizują zawsze mieszkańcy zwycięskiej w poprzednim roku miejscowości. Ubiegłoroczny wygrała właśnie ekipa z Woli Łużańskiej.

Głównym organizatorem turnieju jest Towarzystwo Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego z Łużnej. To jego członkowie są odpowiedzialni za wymyślanie konkurencji, w których zmierzyły się startujące ekipy. Pływanie na tratwach po asfalcie, cięcie drewna i wbijanie gwoździ, ale też ubijanie piany na czas i tarcie ziemniaków na wagę czy robienie masła w maselnicy. Tegoroczną nowością było też lepienie pierogów. Drużyny musiały zmierzyć się nie tylko z ciastem, ale też farszem  z rabarbaru.

Ponadto w ramach imprezy zorganizowany został quiz wiedzy o Wacławie Potockim – jednym za największych poetów polskiego renesansu, autorze m.in. „Wojny Chocimskiej”, który urodził się i mieszkał w Woli Łużańskiej. Główne trofeum podobnie jak w ubiegłym roku zdobyła drużyna Gospodarzy.

foto: M.Książkiewicz


Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

GALERIA: