Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze państwowe święto w Polsce. Obchodzone 11 listopada od 101 lat upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Z tej okazji na terenie całego kraju organizowane są różnego rodzaju uroczystości. W tym dniu świętowali także mieszkańcy gminy Łużna.

 

O godz. 10.50 spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej wyruszył orszak złożony z pocztów sztandarowych szkół, organizacji społecznych i politycznych oraz publiczności  aby udać się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą, którą sprawował proboszcz parafii Łużna ks. dr Stanisław Kuboń. Liturgię uświetnił pięknym  śpiewem łużański chór „Cantabile”.  Bezpośrednio po nabożeństwie, przed głównymi drzwiami kościoła zgromadzeni z towarzyszeniem orkiestry dętej pod dyrekcją Jana Wypaska odśpiewali Hymn Polski włączając się tym samym w ogólnokrajową akcję pn. „ Niepodległa do Hymnu 2019”.  Następnie przy dźwiękach marsza uczestnicy udali się do budynku GOK w Łużnej gdzie odbył się ciąg dalszy uroczystości. Po wprowadzeniu przez druha Jozefa Bogusza  pocztów sztandarowych i powitaniu zgromadzonych głos zabrał Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa przedstawiając  rys historyczny dotyczący  polskiej drogi do  wolności. Następnie głos zabrali  Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP oraz Stanisław Kaszyk Wicestarosta Powiatu Gorlickiego.  Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się część artystyczna na która złożył się występ uczniów Szkoły Podstawowej w Łużnej z programem pt. „Lekcja o Niepodległej” w reżyserii Marii Biskup. Następnie uczestnicy mieli okazję posłuchać koncertu akordeonowego w wykonaniu Dominika Duszy – szalowianina, ucznia II stopnia PSM w Nowym Sączu. Imprezę zakończył koncert znakomitego krakowskiego pieśniarza Roberta Kasprzyckiego. Koncert został zarejestrowany, i jest dostępny pod adresem internetowym: https://www.youtube.com/watch?v=o1QBJGtzN4Q

Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa serdecznie podziękował zgromadzonym za udział w uroczystościach. Jednocześnie zaprosił zgromadzonych na uroczystą Sesję Rady Gminy Łużna poświęconą w całości nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Łużnej Ś.P. ks. Józefowi Zabrzeńskiemu. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.30 Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Łużnej, a uroczysta Sesja odbędzie się ok. godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

foto. GOK Łużna


GALERIA: