Drugiego maja - 105 rocznica Bitwy pod Gorlicami

W dniu drugiego maja, przypada 105 rocznica Bitwy pod Gorlicami, niestety nie możemy uczcić odpowiednio tej rocznicy.

 

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy gminy Łużna

Drugiego maja, w 105 rocznicę bitwy pod Gorlicami, planowaliśmy zorganizowanie podniosłej i bogatej w treści historyczne i patriotyczne uroczystości na wzgórzu Pustki. W ten sposób chcieliśmy wspólnie upamiętnić ten ważny dla mieszkańców, naszych gości i licznych delegacji dzień. Według wstępnych planów gościć miał u nas w gminie Pan Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Gmina pozyskała na cel organizacji uroczystości niemałe środki finansowe.

Niestety, rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce, ograniczenie życia społecznego i kulturalnego oraz zakaz organizacji imprez wymusił na nas zmiany i ograniczenia. Aby nie narażać mieszkańców, gości i delegacji podjąłem decyzję o odwołaniu  uroczystości z okazji 105 rocznicy bitwy o wzgórze Pustki w ramach operacji gorlickiej 1915 roku. Jestem jednakże przekonany, że niedługo będziemy mogli spotkać się na cmentarzu wojennym 123, aby wspólnie uczcić pamięć poległych żołnierzy wielu narodowości, którzy w 1915 roku zginęli w krwawej bitwie o wzgórze Pustki.

Jednakże pomimo tych ograniczeń zachęcam Państwa do uczczenia tej ważnej dla nas wszystkich rocznicy w warunkach domowych. Wszystkim nam potrzebna jest wiedza na temat wydarzeń z drugiego maja 1915 roku.

Na stronach internetowych gminy oraz w wielu innych źródłach w Internecie można znaleźć szereg informacji historycznych o bitwie gorlickiej oraz przełamaniu frontu w Łużnej. Można, wspólnie z dziećmi przeczytać te informacje, a tym samym kształtować u najmłodszych poczucie lokalnego patriotyzmu. Można przeglądnąć w domu archiwalne zdjęcia i albumy rodzinne, bo jestem przekonany, że w wielu z nich wizyty na cmentarzach wojennych Gminy Łużna, na Pustkach znajduje się sporo zdjęć. Zachęcam Państwa do rozmów z seniorami, którzy chętnie opowiedzą Wam jak dawniej dbano o pamięć o poległych żołnierzach z różnych armii. Zachęcam również Państwa do krótkich rozważań o losach naszej gminy. Jak bardzo ciężko była doświadczona w czasie pierwszej wojny światowej, jak bardzo ucierpieli nasi przodkowie, kiedy widzieli ogrom zniszczeń jakie zostały dokonane w czasie bitwy gorlickiej w naszej gminie.

Żyję nadzieją, że wkrótce dane nam będzie wspólnie spotkać się na Pustkach, przy Gontynie i mogiłach żołnierzy, aby godnie oddać im cześć i wspominać te trudne dla naszej społeczności wydarzenia. Jestem przekonany, że wkrótce znów ugościmy w Łużnej naszych przyjaciół z Polski i całej Europy, którzy wspólnie z nami oddadzą cześć poległym.

Wójt Gminy Łużna

Mariusz Tarsa