Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Święty Florian, rzymski żołnierz, który niósł pomoc prześladowanym chrześcijanom za cesarza Dioklecjana, sam poniósł śmierć męczeńską za ochronę innych. Dziś, 4 maja wspominamy tego bohaterskiego męczennika, dziś w sposób szczególny wspominają go wszyscy strażacy, jako swojego Patrona.

Czy można sobie wyobrazić lepszego opiekuna dla strażaków, dla tych, co zawsze są gotowi nieść pomoc innym, z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Z okazji Święta Strażaka, przypadającego w dniu wspomnienia Świętego Floriana pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pełnią tę zaszczytną służbę "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom z terenu naszej gminy, za oddanie, chęć pomocy, nieustanne doskonalenie się w swoim fachu i gotowość do wspierania mieszkańców gminy, samorządu, parafii, szkół i przedszkoli i wielu organizacji społecznych. Wasza praca i poświęcenie jest w obecnych czasach wielowymiarowa. Pożar, powódź, wypadki drogowe, dojazd do chorego, udzielenie pierwszej pomocy - zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc w tych zagrożeniach.
Dziś w dobie pandemii koronawirusa jesteście na pierwszej linii frontu z tym groźnym, choć niewidzialnym zagrożeniem.

Serdecznie dziękuję, za wszelką pomoc i wsparcie w zakresie pozyskania i dystrybucji środków dezynfekcji i ochrony osobistej, za ostrzeganie mieszkańców o zagrożeniach jakie stwarza koronawirus, za pomoc w dystrybucji żywności dla osób potrzebujących i przebywających w kwarantannie.

Jeszcze raz, po raz kolejny udowodniliście, że zawsze można na Was liczyć. Wierzę, że już niedługo będziemy mogli się spotkać i podziękować Wam tak, jak na to zasługujecie. Dziś przyjmijcie od nas słowa podziękowania i życzenia zdrowia i opieki Waszego Patrona - Świętego Floriana. Oby każdy Wasz wyjazd na pomoc innym wiązał się z bezpiecznym powrotem.

Życzymy Wam pomyślności i kreatywności w działalności społecznej na rzecz innych oraz spełnienia osobistych marzeń.
Pragnę Was również zapewnić w imieniu samorządu gminy Łużna, że będziemy w dalszym ciągu wspierać Was w rozwoju i doskonaleniu. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by Wasza służba była coraz bezpieczniejsza i wsparta nowoczesnymi technologiami.

Na każdy dzień Waszej służby, w życiu zawodowym i rodzinnym - Szczęść Boże.