„Letnia czytelnia plenerowa – zaczytana Gmina Łużna”

Gminy Ośrodek Kultury w Łużnej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w cyklu wakacyjnych zajęć warsztatowych dla dzieci i seniorów realizowanych w ramach projektu „Letnia czytelnia plenerowa – zaczytana Gmina Łużna”.

 

Zajęcia poprowadzi Pani Bronisława Siuta.  Poniżej przedstawiamy terminy propozycji dla dzieci, a już wkrótce podamy daty poszczególnych zajęć dla seniorów. Swój udział w warsztatach można zgłaszać  telefonicznie, pod nr tel. 515 916 708.

Warsztaty plenerowe dla dzieci:

Czwartek 09.07.2020 godz. 10.00

 1.  „Biblioteka małego człowieka na trawie”.  Zapraszamy do wspólnego głośnego czytania utworów i poezji o tematyce historycznej i nie tylko…  oraz wykonania kolorowych ilustracji do przeczytanych utworów. (przynosimy ze sobą koce i karimaty)

Czwartek 16.07.2020 godz. 10.00

 1.  „Historyczne drzewo”. Buk, który rósł w lesie na wzgórzu  w czasie Bitwy o Wzgórze Pustki „opowiada” ustami uczestników warsztatów o swoich przeżyciach związanych z tym wydarzeniem.  W trakcie warsztatu wykonamy metodą mieszanych technik plastycznych drzewo buk i posadzimy jego sadzonkę w bliskiej okolicy .

Czwartek 23.07.2020 godz. 10.00

 1.  „Mój skarbiec na rodzinne pamiątki”. Porozmawiamy o rodzinnych pamiątkach przechowywanych w naszych domach od pokoleń i potrzebie dalszego ich gromadzenia, następnie wykonamy szkatułki i spersonalizowane worki na te pamiątki i skarby z przeszłości zdobiąc je metodą Decoupage.

Czwartek 30.07.2020 godz. 10.00

 1.  „Książkozaury”.  Opowiemy krótką historię powstania książki i wykonamy od podstaw swoją własną książkę, redagując jej treść i tworząc ilustracje zdobiące nasze dzieła.

Czwartek 06.08.2020 godz. 10.00

 1.  „Gontyna na Wzgórzu Pustki”.  Porozmawiamy o historii kaplicy cmentarnej i wydarzeniach związanych z jej odbudową po pożarze. Następnie wykonamy własnoręcznie, dowolną techniką plastyczną pocztówkę z widokiem Gontyny.

Czwartek 13.08.2020 godz. 10.00

 1.  „Złoty koszyczek pełen skarbów”. Poznamy historię o złotym koszyczku i wykonamy z kartonu dowolnymi technikami plastycznymi Koszyczek Rozmaitości.

Warsztaty dla seniorów: (daty poszczególnych spotkań będą podawane  na bieżąco)

 1. „Ballada o Wzgórzu Pustki”  Posłuchamy opowieści z czasów młodości uczestników warsztatu, na temat zdarzeń związanych ze wzgórzem Pustki, działającym na nim Kamieniołomem Piaskowca i pożarem Gontyny w 1984 roku. O ludziach, których znali lub o nich czytali w miejscowych gazetach i innych wydawnictwach.
 1. „ Zapomniane słowa”. Archaizmy i regionalizmy wydobywane z szufladek pamięci. Porozmawiamy o tym jaka była ich wymowa potoczna, w jakich sytuacjach były używane, co znaczyły i jakimi współczesnymi słowami je zastąpiono. Zredagujemy mini słownik zapomnianych i nieużywanych współcześnie słów.
 1. „Porządna książka”.  Dyskusja na temat: czym jest dla mnie „dobra książka”, dlaczego jej fabuła zapada w naszą pamięć na długi czas i jak na przestrzeni wieków drukowano i oprawiano książki. Po dyskusji, uczestnicy warsztatu  wykonają ilustrację przedstawiającą idealną (ich zdaniem) książkę.
 1. „Sto pytań o…”  Wspólne czytanie fragmentów książek o historii Gminy Łużna, wspólne redagowanie pytań i szukanie odpowiedzi na tematy nurtujące uczestników warsztatów, związane z dawniejszym i obecnym funkcjonowaniem Gminy Łużna
 1. „Zaplątane poniedziałki”.  Zapoznamy się z tekstami instruktażowymi dotyczącymi wykonywania robótek ręcznych: szydełkowania i dziergania dzianiny na drutach. Obejrzymy przykładowe wzory splotów i modelki prezentujące wydziergane ubrania oraz biżuterię i elementy dekoracji wnętrz. Uczestnicy warsztatu wykonają samodzielnie splot szydełkowy lub dzianinę.
 1. „Wzruszające strofy” czyli ziemia gorlicka w poezji i prozie. Wspólne czytanie tekstów i recytowanie poezji regionalnej oraz dyskusje międzypokoleniowe na temat lokalnej historii i miejscowej tradycji związanej z obchodami świąt patriotycznych.

Ponadto zapraszamy na spotkania z autorami ciekawych książek opisujących ważne wydarzenia dla Łużnej i naszego regionu: Edwardem Mazurem – historykiem, nauczycielem, autorem książki „Gmina Łużna w czasie I wojny światowej: w 100 rocznicę bitwy pod Gorlicami” oraz Bogusławem Michalcem – autorem książek dla dzieci, piosenek i opowiadań, poetą, twórcą autorskich przewodników po naszym regionie.

Wszystkie spotkania będą odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią COVID 19.


 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.