Dożynki Gminne 2021

Po dwuletniej przerwie mieszkańcy Gminy Łużna mogli wreszcie spotkać się tradycyjnym zwyczajem w Święto Wniebowzięcia NMP czyli Matki Bożej Zielnej na łużańskim rynku,

 

aby wspólnie świętować i podziękować Panu Bogu za zebrane plony.  
Spotkanie plenerowe rozpoczęło się Mszą Świętą podczas której poświęcone zostały piękne wieńce oraz chleby dożynkowe. Następnie barwny korowód przeszedł na plac obok Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

To dla nas bardzo ważny czas, ponieważ mogliśmy się wreszcie spotkać i podziękować Panu Bogu za zdrowie, zebrane plony i uchronienie nas od burz i powodzi, które w ostatnim czasie dotknęły nasz region - mówił Mariusz Tarsa Wójt Gminy Łużna.

Najważniejszym punktem uroczystości była prezentacja wieńców i darów żniwnych. Każde sołectwo zaprezentowało się na scenie, aby wieńcem i życzeniami obdarować ważne dla nich osoby.  A wszystko to przy akompaniamencie ludowych melodii,  w otoczeniu barwnych kwiatów  i plonów oraz przy pysznej biesiadzie przygotowanej wcześniej przez członkinie  Stowarzyszeń Kobiet z Gminy, oraz prężnie działającego klubu Senior+ z Łużnej. Dodatkową atrakcją  była degustacja upieczonego wieprza, który bardzo wszystkim smakował. Podczas imprezy plenerowej była również  możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson .Tegoroczne Łużańskie Dożynki przy sprzyjającej aurze, uświetnili licznie przybyli mieszkańcy, rolnicy oraz zaproszeni goście na czele z księżmi, parlamentarzystami, samorządowcami oraz przedstawicielami instytucji. Świetną zabawę dostarczyły występy artystyczne zespołów: Nawojowiacy i  Bez Przerwy, a odegrana w zabawny sposób scenka pt. „Juzyna”, pokazała  jak dawniej wyglądały żniwa. Gwiazdą wieczoru był zespół ROMPEY ,a dożynki zakończyły się zabawa taneczną, przy akompaniamencie zespołu Awans.

 

Realizacja zdjęć: Portal Informacyjny Luzna24.pl