Patriotyczne świętowanie w Łużnej

Narodowe Święto Niepodległości jest w Gminie Łużna świętowane w sposób szczególny. 11 listopada to także dzień odpustu parafialnego, ku czci świętego Marcina.

 

Z tej okazji o godzinie 11 odprawiona została uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez Księdza Proboszcza dr Stanisława Bilskiego, księży rodaków oraz proboszczów parafii dekanatu Łużna. W uroczystej Mszy Świętej wzięły udział poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych  oraz szkół z Gminy Łużna. Podczas Mszy Świętej społeczność gminna i parafianie modlili się o pomyślność naszej Ojczyzny, ziemi łużańskiej i dziękowali za dar Niepodległości.

Następnie w uroczystym przemarszu uczestnicy uroczystości udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, gdzie odbyła się wzruszająca i pełna patriotycznej symboliki część artystyczna. W uroczystości wzięli udział między innymi: Pan Stanisław Kaszyk Starosta Powiatu Gorlickiego, Pan Mirosław Waląg, reprezentujący Panią Barbarę Bartuś – Poseł na Sejm RP, Pan Tomasz Ptaszek Przewodniczący Rady Gminy, wraz z Radnymi,  Pan Mariusz Tarsa Wójt Gminy, dyrektorzy szkół podstawowych, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych i licznie zgromadzeni mieszkańcy.  Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Łużnej oraz grupy artystyczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej. Scena była zdominowana przez dzieci i młodzież, które od kilku miesięcy uczestniczą w nowych projektach artystycznych realizowanych przez GOK,  dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Ta liczna reprezentacja najmłodszych i bardzo utalentowanych mieszkańców gminy pozwala mieć nadzieję, że kulturalne i patriotyczne tradycje Łużnej będą rozwijać się w następnych pokoleniach.

Podczas uroczystości oddano również szacunek i wdzięczność Ojcom Niepodległości Polski i setkom tysięcy bezimiennych bohaterów tamtych wydarzeń. Zgromadzeni licznie na sali mieszkańcy i goście oddali również wspólnie szacunek współczesnym bohaterom, żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej i Policji, którzy w trudnym czasie konfliktu na wschodniej granicy Polski strzegą dniem i nocą bezpieczeństwa wszystkich Polaków.

Warto zauważyć, że gminna uroczystość Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w pięknie wyremontowanej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. Dzięki wsparciu MKiDN udało się przeprowadzić kolejny już etap modernizacji pomieszczeń GOK.

 


GALERIA: